Lehet, hogy ha ezt a cikket 2200 körül írnánk, akkor az emberi fordítás a múlt lenne, mert ezt is robotok végzik? Aligha hisszük (hamarosan elmondunk 4 érvet, ami miatt most úgy gondoljuk, hogy soha nem fog robot fordítani), és ennek az egyik legnagyobb oka az emberi ego, és a józan eszünk. A világ jelenlegi állapotában a kommunikáció az emberi lét egyik alapja, és ezt az alapot a fordítás teljes robotizálásával olyan (akár mesterséges intelligenciával rendelkező) kódsorok kezébe adnánk, amik öntudat és érzelem nélkül igyekeznének egy egyenletet létrehozni. De van még néhány érvünk, soroljuk.
Egy gépet nem lehet a kultúra megértésére programozni, mert statikussá válik. Ha egy robottal megértetteted, hogy egy festményben mi a szenzációs, azt „megérti”, de ugyanazt akarja majd alkalmazni egy másik festmény esetében is (ha felismeri, hogy festmény). És ez csak a kezdet: a gépek egyszerűen soha nem fogják megérteni a szlenget (mármint tartalmi szinten, kontextusban), az idiómákat, a kultúrák közti kommunikáció finomságait. Egy szó nekik több, egyenlő értékű jelentéssel bírhat, amik közül olykor nehéz lehet kontextus alapú döntést hozni. Többek közt ezért nem fogják átvenni az ember helyét, hisz nem érzik a finomságokat.
A különböző nyelvekben rengetegszer fordulnak elő kettős (vagy több) jelentésű szavak, amik jelentős problémák lehetnek a gépi fordítók számára. Ezeknek a szavaknak kapcsolódniuk kell ahhoz a kontextushoz, amelyek segítenek meghatározni valódi jelentéseiket, és hibátlanul csak egy emberi fordító képes erre. Vegyük például a blue szót angolul, ami szövegkörnyezettől függően nagyon sok jelentést hordozhat: az I am feeling blue például nem csak azt jelentheti (és inkább nem azt jelenti) hogy Kéknek érzem magam, hanem azt, hogy szomorú, lehangolt vagyok. Egy robot külső beavatkozás nélkül egy jelentést ért meg, és neki az kék lesz.
Magyarország kicsi, mégis csak ebben a kicsi országban is létezik 6 különböző nyelvjárás, régió és számtalan dialektus. Képzeld el a robotot, ahogy fel kellene ismernie az ízes palóc, vagy a szögedies nyelvjárást. Ez igen nehéz, és mivel a nyelv élő, változik, jövevényszavaink vannak, nyelvjárások, robot legyen a talpán, aki ezt magától követi.
Minden dokumentumnak más és más a stílusa, a nyelvezete, a hangzása. Képzelj el egy feszült regényt és egy gyermekmesét. Most képzeld el, hogy ugyanaz a mesterséges intelligencia fordítja le mindkettőt. A dolgok jelen állása szerint kizárólag egy emberi fordító képes a stílussal és hangzással kapcsolatos a tényezőket tökéletesen figyelembe venni, és átültetni a célnyelvre.
Szerintünk a fordítói munka lesz az egyik, amit soha nem fog teljesen átvenni egy gép.
Neked miben segíthetünk? Neked mit fordíthatunk? Vedd fel velünk a kapcsolatot most.
Árajánlatot adunk 2 órán belül!Nonstop fordítás szolgáltatásunkkal most akár e-mail váltás nélkül, azonnal konkrét díjszabást kaphat fordítási projektjére. Az online űrlap 2 perc alatt kitölthető, a fordítandó dokumentumok feltöltésével pedig kiszámoljuk a fordítás pontos árát, mennyiségi és ismétlődési kedvezményekkel együtt! A megrendelést akár azonnal véglegesítheti, vagy elküldheti a kapott árat e-mail címére.
Tekintse meg online fordítási díjkalkulátorunkat!
Ideális lenne, hogy az egész világ egyetlen közös nyelvet beszéljen, de nem így van. Cserébe a világ nyelvi sokszínűsége egy olyan páratlan érték, amely a bolygónk kultúráinak gazdag örökségét hordozza. Mégis, ahogy a lenti grafikon is szemlélteti, jelenleg több mint 3.000 nyelv van a kihalás küszöbén – sőt, lehet, hogy mire ezt a cikket végigolvasod, néhány már teljesen eltűnik. Bizonyos országokban, például Indonéziában vagy Pápua Új-Guineában, a kihalással fenyegetett nyelvek száma meghaladja a 400-at. De miért tűnnek el a nyelvek, és mit is jelent valójában, ha egy nyelv „majdnem kihal”? Miért lenne hatalmas veszteség ez az egész világ számára?
„Fent vagy a LinkedIn-en?”. Akkor biztosan látod, hogy december végétől január közepéig mindenki (és ezt most szinte szó szerint értsd) évértékelő, évösszegző posztokban hálálkodik, emlékszik a sikereire, és újra átéli a kudarcait, ezzel zárva az évet. Pedig ezt lehet másként is. Mi is így tesszük, íme, néhány olyan dolog, amit 2024 tanított a (szabadúszó) fordítóknak.
Bár nekünk magyaroknak van okunk nem szeretni, ettől függetlenül az orosz nyelv rendkívüli gazdagsága és különlegessége az egész világot lenyűgözi. Tele van olyan szavakkal, amelyek pontosan tükrözik az orosz kultúra, gondolkodásmód és mindennapi élet egyedi aspektusait. Ebben a cikkben bemutatjuk az orosz nyelv legkülönlegesebb szavait, köztük olyan érdekeseket, melyeket semelyik másik nyelvben nem találunk meg.
Az ingyenes próbafordítás lehetősége mellett most további 6% kedvezményt biztosítunk megrendelésére!